Beste zuinige airco 2026: 5 inverter-splitunits vergeleken
Welke zuinige airco kies je in 2026? Energieklasse A+++, SEER, SCOP, inverter en het juiste vermogen uitgelegd, met 5 splitunits van Mitsubishi Electric, Haier, Daikin en LG vergeleken op basis van officiële gegevens.
Snel antwoord
Wat is de beste zuinige airco in 2026?
- Bekijk op Amazon →
Beste keuze overall
Mitsubishi Electric MSZ-AY35VGK
Inverter-splitunit met A+++ voor koelen en een SEER van 8,7, erg stil (18 dB(A)) en bekend om zijn betrouwbaarheid bij intensief zomergebruik.
- Bekijk op Amazon →
Beste prijs-kwaliteitverhouding
Haier Flexis Plus 3,5 kW
Hij biedt A+++ voor koelen (SEER 8,5) en standaard wifi in het middensegment.
- Bekijk op Amazon →
Ideaal om het hele jaar te verwarmen
Daikin Perfera FTXM35R
Het enige model in de selectie met A+++ voor koelen én verwarmen (SEER 8,65, SCOP 5,10), verwarmt tot −20 °C.
Amazon-affiliatelinks: commissie zonder extra kosten voor jou.
De beste zuinige airco van 2026 is een inverter-splitunit aan de wand met energieklasse A+++ voor koelen en een SEER van 8,5 of hoger, zoals de Mitsubishi Electric MSZ-AY35VGK, de Haier Flexis Plus of de Daikin Perfera FTXM35R. Wil je er in de winter ook mee verwarmen, kijk dan naar de SCOP: de Daikin Perfera is in deze selectie de enige met A+++ ook voor verwarmen.
Deze vergelijking is gebaseerd op de officiële specificaties en energielabels van de fabrikanten, op gepubliceerde onafhankelijke reviews en op geverifieerde ervaringen van kopers. We doen geen eigen metingen: alle genoemde efficiëntiewaarden komen uit de documentatie van de fabrikant of uit de Eurovent-certificering. We richten ons op toestellen van ongeveer 3,5 kW (12.000 BTU), het meest gangbare vermogen voor een woonkamer of een grote slaapkamer.
Zo herken je een zuinige airco
Geen enkele airco koelt gratis: warmte van binnen naar buiten verplaatsen kost altijd stroom. Wat een zuinige airco onderscheidt, is hoeveel stroom hij nodig heeft voor dezelfde koeling. Vier punten vatten dat samen.
Het energielabel: één klasse voor koelen, één voor verwarmen
Bij splitunits tot 12 kW toont het Europese energielabel twee aparte klassen, omdat een toestel anders presteert bij koelen dan bij verwarmen:
- Koelklasse, berekend op basis van de SEER. A+++ vraagt een SEER van minstens 8,5; A++ loopt van 6,1 tot 8,5.
- Verwarmingsklasse, berekend op basis van de SCOP in de gemiddelde klimaatzone. A+++ vraagt een SCOP van minstens 5,1; A++ loopt van 4,6 tot 5,1; A+ van 4,0 tot 4,6.
Een veelgemaakte fout is alleen naar de koelklasse kijken. Is het toestel een warmtepomp en verwarm je er in de winter mee, dan weegt de verwarmingsklasse minstens zo zwaar op je energierekening, vaak zwaarder, omdat er meestal veel meer verwarmingsuren zijn.
SEER en SCOP: efficiëntie over een heel seizoen
De SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio) geeft aan hoeveel koeling het toestel levert per verbruikte kWh over een gemiddelde zomer. De SCOP doet hetzelfde voor verwarmen in de winter. Een SEER van 8,5 betekent dat het toestel gemiddeld 8,5 kWh koeling levert per kWh stroom. Van een SEER van 6,5 naar 8,7 daalt het koelverbruik met ongeveer een kwart voor hetzelfde comfort.
Inverter-technologie: onmisbaar
Een oude aan/uit-airco laat de compressor op vol vermogen draaien, schakelt uit zodra de ingestelde temperatuur bereikt is en start daarna weer op volle kracht. Inverter-technologie regelt het toerental van de compressor traploos: is de temperatuur bereikt, dan draait hij langzamer in plaats van uit te schakelen. Resultaat: minder verbruikspieken, een stabielere temperatuur en minder geluid. Alle kwaliteitssplitunits zijn tegenwoordig inverter, ook alle vijf in deze vergelijking.
Koudemiddel R32
Moderne splitunits gebruiken R32, met een aardopwarmingsvermogen (GWP) van 675, tegenover 2.088 voor het oudere R410A. Het brengt warmte efficiënter over en er is minder vulling nodig. Alle modellen in deze selectie gebruiken het.
De modellen uit deze gids
- Mitsubishi Electric MSZ-AY35VGKBekijk op Amazon →
- Haier Flexis Plus 3,5 kWBekijk op Amazon →
- Daikin Perfera FTXM35RBekijk op Amazon →
- LG DUALCOOL AI Air 3,5 kWBekijk op Amazon →
- Daikin Sensira FTXF35EBekijk op Amazon →
Amazon-affiliatelinks: wij ontvangen een commissie, zonder extra kosten voor jou.
Split of mobiel: de splitunit verbruikt veel minder
Voor dezelfde kamer is een splitunit (binnenunit aan de wand, compressor buiten) duidelijk efficiënter dan een mobiele monoblok-airco. Een mobiele airco heeft de compressor in de kamer en de afvoerslang zorgt voor onderdruk waardoor warme buitenlucht weer naar binnen komt, zodat hij aanzienlijk meer stroom nodig heeft voor dezelfde koeling. Zijn label gebruikt bovendien een andere schaal, dus een ‘A+++’ van een mobiele airco is niet te vergelijken met die van een splitunit.
Huur je of mag je niet door de gevel boren, dan blijft een mobiele airco een redelijke keuze: de beste staan in onze selectie slimme mobiele airco’s, en twijfel je of je wel een airco nodig hebt, lees dan onze gids mobiele airco of ventilator.
Het juiste vermogen kiezen: niet te veel, niet te weinig
Een verkeerd gekozen vermogen maakt een groot deel van de besparing ongedaan. Een te zwaar toestel draait bijna altijd op minimum en maakt korte cycli; een te licht toestel draait op vol vermogen zonder de ingestelde temperatuur te halen. Als vuistregel reken je ongeveer 100 W koelvermogen per vierkante meter, met extra marge voor een erg zonnige kamer, een zolderkamer of grote ramen.
| Oppervlakte | Koelvermogen | Ongeveer gelijk aan |
|---|---|---|
| 10-15 m² (slaapkamer) | 2,5 kW | 9.000 BTU/h |
| 15-25 m² (kleine woonkamer) | 3,5 kW | 12.000 BTU/h |
| 25-35 m² (grote woonkamer) | 5,0 kW | 18.000 BTU/h |
| 35-50 m² (open ruimte) | 7,0 kW | 24.000 BTU/h |
Alle vijf de series in deze vergelijking bestaan in meerdere vermogens; de genoemde waarden gelden voor de versie van ongeveer 3,5 kW.
De 5 beste zuinige airco’s van 2026
1. Mitsubishi Electric MSZ-AY35VGK: de beste allrounder
De AY-serie van Mitsubishi Electric is een referentie op het gebied van efficiëntie in haar klasse. De 3,5 kW-versie heeft volgens de fabrikant een SEER van 8,7 (A+++) en een SCOP van 4,7 (A++), werkt met R32 en kan verwarmen tot −20 °C buitentemperatuur. De binnenunit begint bij 18 dB(A) op de laagste ventilatorstand, erg stil voor een slaapkamer. De ‘VGK’-versie heeft de wifi-interface voor bediening via de MELCloud-app.
- Sterke punten: een van de hoogste koelefficiënties op de markt, stil, bekend om zijn betrouwbaarheid, breed netwerk van installateurs.
- Beperkingen: ‘slechts’ A++ voor verwarmen; in het hogere prijssegment.
- Voor wie: wie in de zomer maximaal wil besparen en een duurzaam toestel zoekt voor veel draaiuren.
2. Haier Flexis Plus 3,5 kW: A+++ voor minder geld
De Haier Flexis Plus (binnenunit AS35S2SF1FA) haalt volgens de fabrikant een SEER van 8,5 (A+++) en een SCOP van 4,6 (A++), met een jaarlijks koelverbruik van 144 kWh op het label. Hij werkt met R32, heeft ingebouwde wifi met de hOn-app en valt op door zijn platte design in wit, matzwart of zilver.
- Sterke punten: A+++ voor koelen in het middensegment, verzorgd design, wifi standaard.
- Beperkingen: SCOP iets lager dan die van de Daikin Perfera; kleiner servicenetwerk dan de Japanse merken.
- Voor wie: wie de beste verhouding tussen efficiëntie en prijs zoekt om de woonkamer te koelen.
3. Daikin Perfera FTXM35R: de beste als je ook verwarmt
De Daikin Perfera (FTXM35R met buitenunit RXM35R9) is in deze selectie de enige met A+++ voor zowel koelen als verwarmen: Eurovent certificeert een SEER van 8,65 en een SCOP van 5,10, met 137 kWh per jaar voor koelen en verwarming tot −20 °C buitentemperatuur. Je bedient hem met de Onecta-app van Daikin en hij heeft de Flash Streamer-luchtzuiveringstechnologie van het merk.
- Sterke punten: de beste verwarmingsefficiëntie in de vergelijking, ideaal als hoofdwarmtepomp voor een ruimte; een toonaangevend airconditioningmerk.
- Beperkingen: de duurste van de groep; het voordeel ten opzichte van de Mitsubishi merk je pas echt bij intensief gebruik in de winter.
- Voor wie: woningen met koude winters, of wie elektrische kachels wil vervangen door een lucht-luchtwarmtepomp.
4. LG DUALCOOL AI Air 3,5 kW: de slimste
De LG DUALCOOL AI Air heeft volgens de fabrikant een SEER van 7,6 en een SCOP van 4,6, dus A++ voor zowel koelen als verwarmen, met ongeveer 161 kWh per jaar voor koelen op het label. Het belangrijkste argument is een radarsensor die aanwezigheid en positie van personen detecteert om de luchtstroom te richten en het vermogen aan te passen, aangevuld met de Plasmaster Ionizer++ en bediening via de LG ThinQ-app.
- Sterke punten: slimme functies die voorkomen dat een lege kamer gekoeld wordt, goede balans tussen koelen en verwarmen, eenvoudige smarthome-koppeling.
- Beperkingen: lagere SEER dan de eerste drie, dus iets hoger verbruik in de zomer.
- Voor wie: wie een verbonden toestel wil dat bespaart via automatisering, meer dan via de efficiëntiewaarde alleen.
5. Daikin Sensira FTXF35E: het instapmodel van een groot merk
Sensira is de instapserie van Daikin. De FTXF35E heeft volgens de fabrikant een SEER van 6,5 (A++) en een SCOP van 4,2 (A+), met 188 kWh per jaar voor koelen op het label. Hij werkt met R32 en profiteert van het servicenetwerk van Daikin, maar zonder de geavanceerde functies van de Perfera.
- Sterke punten: de kwaliteit van een referentiemerk voor een kleiner budget, eenvoudig en betrouwbaar.
- Beperkingen: de laagste efficiëntie van de selectie, vooral voor verwarmen (A+).
- Voor wie: een slaapkamer of vakantiewoning met matig gebruik, vooral in de zomer.
Vergelijkingstabel
| Model (3,5 kW) | Koelen: SEER / klasse | Verwarmen: SCOP / klasse | Jaarverbruik koelen (label) | Ideaal voor |
|---|---|---|---|---|
| Mitsubishi Electric MSZ-AY35VGK | 8,7 / A+++ | 4,7 / A++ | ≈ 141 kWh | Maximale besparing in de zomer |
| Haier Flexis Plus 3,5 kW | 8,5 / A+++ | 4,6 / A++ | 144 kWh | A+++ voor een middenprijs |
| Daikin Perfera FTXM35R | 8,65 / A+++ | 5,10 / A+++ | 137 kWh | Gebruik het hele jaar, verwarmen |
| LG DUALCOOL AI Air 3,5 kW | 7,6 / A++ | 4,6 / A++ | 161 kWh | Slimme functies |
| Daikin Sensira FTXF35E | 6,5 / A++ | 4,2 / A+ | 188 kWh | Krap budget, matig gebruik |
Gegevens van de fabrikant of van Eurovent voor de versie van ongeveer 3,5 kW. Het verbruik van de Mitsubishi is berekend volgens de labelmethode (vermogen × 350 uur ÷ SEER).
Werkelijk verbruik: zo lees je de kWh op het label
Het jaarlijkse koelverbruik op het label wordt genormeerd berekend: het komt overeen met ongeveer 350 uur per jaar op vol vermogen, gedeeld door de SEER. Het is bedoeld om modellen onderling te vergelijken, niet om je exacte energierekening te voorspellen. In warme streken met lange zomers kan het werkelijke verbruik flink hoger liggen; in een gematigd klimaat zoals in Nederland en België meestal lager.
Om je kosten te schatten, vermenigvuldig je de kWh met de kWh-prijs van je energiecontract en pas je dat aan je gebruiksuren aan. Waar het om gaat, is het relatieve verschil: tussen de Daikin Sensira (188 kWh) en de Daikin Perfera (137 kWh) zit ongeveer 50 kWh per jaar, alleen al voor koelen. Bij verwarmen is het verschil groter: volgens de specificaties geeft de Sensira ongeveer 867 kWh per jaar op voor verwarmen tegenover 686 kWh voor de Perfera, bijna 180 kWh verschil elke winter.
Fouten die het verbruik opdrijven
- De thermostaat te laag zetten. Tussen 25 en 27 °C is in de zomer comfortabel; energiebespaargidsen schatten dat elke graad lager het verbruik met ongeveer 7 tot 8% verhoogt. Op 18 °C koelt het niet sneller, het toestel werkt alleen harder.
- Alleen op prijs kiezen. Een goedkoop toestel met een lage SEER kost weinig bij aankoop en elke zomer meer.
- Een te groot vermogen kiezen in de hoop beter te koelen: dat leidt tot korte cycli en verspilt het voordeel van de inverter.
- De filters vergeten. Vuile filters verminderen de luchtstroom en laten het toestel harder werken. Maak ze in het seizoen om de paar weken schoon.
- Koelen met open deuren en ramen of met volle zon naar binnen: sluit rolluiken en zonwering tijdens de warmste uren.
- Hem laten draaien in een leeg huis. Gebruik de timer of de app om hem kort voor je thuiskomst aan te zetten; onze smarthome-gids om energie te besparen legt uit hoe je dat automatiseert.
Een eenvoudige tip: combineer de airco met een plafond- of staande ventilator. Het verkoelende effect van bewegende lucht laat je de ingestelde temperatuur een of twee graden verhogen zonder comfortverlies.
Installatie, onderhoud en veiligheid
Een splitunit haalt zijn opgegeven efficiëntie alleen als hij goed geïnstalleerd is. Werken aan het koudemiddelcircuit is volgens de Europese F-gassenregels voorbehouden aan gecertificeerde vakmensen, en de elektrische aansluiting moet aan de geldende voorschriften voldoen: laat het toestel altijd plaatsen door een erkende installateur, die je ook de documenten voor de garantie bezorgt.
- Buitenunit: bij voorkeur in de schaduw en met vrije luchtcirculatie; weggestopt in een hoek zonder ventilatie verliest hij efficiëntie.
- Binnenunit: hoog gemonteerd, uit de buurt van warmtebronnen en zo gericht dat de lucht zich over de hele kamer verdeelt, zonder rechtstreeks op bed of bank te blazen.
- Onderhoud: regelmatig de filters reinigen en periodiek onderhoud door een vakman (warmtewisselaars, condensafvoer, dichtheid van het circuit), zeker aan zee of in een stoffige omgeving.
- Vergunningen: controleer vooraf de regels van je verhuurder, VvE en gemeente voordat je een buitenunit aan de gevel plaatst.
Conclusie
Voor de meeste woningen is de Mitsubishi Electric MSZ-AY35VGK de meest evenwichtige zuinige airco: A+++ voor koelen, erg stil en bekend om zijn betrouwbaarheid. De Haier Flexis Plus biedt dezelfde koelklasse A+++ voor een kleiner budget, en de Daikin Perfera FTXM35R is dankzij zijn dubbele A+++ de logische keuze als je er ook mee verwarmt. De LG DUALCOOL AI Air overtuigt met zijn automatisering, en de Daikin Sensira volstaat voor matig gebruik met een krap budget. Wat je ook kiest: een goede installatie, een redelijke thermostaatinstelling en schone filters tellen net zo zwaar als het label.
Veelgestelde vragen
Hoeveel stroom verbruikt een zuinige airco?
Wat betekent A+++ bij een airco?
Op welke temperatuur zet je de airco om te besparen?
Welk vermogen heb ik nodig voor mijn kamer?
Splitunit of mobiele airco: wat verbruikt minder?
Kan ik een splitairco zelf installeren?
Artikel uit onze complete gids
Comfort & Luchtkwaliteit →